Jak na organizaci času
V dnešním článku se dozvíme:
- co je Bullet journal
- SORUZ metoda organizace času
- Eisenhowerův princip organiazce času
Přesto, že čas je jen lidský výmysl, je jednou z věcí, se kterou bojujeme nejvíc. A jelikož se nedá zastavit, ani zpomalit, neplýtvejme zbytečně energií a pojďme si ho správně naplánovat. Každý máme stejně – 24 hodin před námi a je pouze na nás, jak je využijeme. Pokud každé ráno vstáváte s tím, že už nestíháte, v dnešním článku najdete několik metod, jak si ho lépe rozvrhnout.
Bullet journal
Co to je? Popsala bych to jako diář s deníkem dohromady, který si tvoříte sami podle sebe. Obrovská výhoda tkví podle mě právě v tom, že si ho můžete jakkoli uzpůsobit. Jediné, co vám stačí je tužka a prázdný zápisník – já používám Leuchtturm1917, který mi naprosto vyhovuje. Zevnitř je tečkovaný.
Můžete v něm tvořit:
- měsíční přehled
- týdenní přehled
- denní přehled – to do list
- habit tracker (přehled koníčků)
- sleep log (spánek)
- záznam financí
- cíle/poznámky
- playlist
- deník … a spoustu dalších kolonek
Jeho jediná nevýhoda je asi ta, že je časově náročnější ho vytvořit. Každopádně kdo neholduje kreslení, může si ho udělat velmi jednoduchý.
Metoda SORUZ:
S = sumarizace úkolů – jde vlastně o shrnutí těch úkolů, které nás v daný den čekají
O = odhad času – jak dlouho nám dané činnosti zaberou
R = rezervní čas – u tohoto mysleme na Hofstadterovo pravidlo, které nám říká, že většina věcí nám zabere více času, než očekáváme, proto si na činnost, kterou odhadujete na 20 minut, dejte 30 minut a v nejhorším máte 10 minut k dobru
U = určení priorit – moc důležitý bod, který spousta lidí pořádně nezvládá a proto se o prioritách rozepíšu ještě níže
Z = zpětná kontrola – na konci dne si vyhodnotíme, co jsme za ten den zvládli a co do příště vylepšit
PRIORITY
U určování priorit bychom měli myslet na Paretovo pravidlo – 80/20 = pouhých 20% toho, co přes den děláme, nám vynese 80% celkových výsledků/úspěchu. Proto je velmi důležité, umět si správně rozdělit úkoly a na to můžeme pouřít např. Eisenhowerův princip:
- úkoly naléhavé a důležité – úkoly, které jsou pro nás důležité a jejichž odklad by mohl být problém
- úkoly nenaléhavé, ale důležité – úkoly, které jsou pro nás sice důležité, ale nespěchají
- úkoly méně důležité, ale naléhavé – většinou sem patří nepředpokládaná vyrušení (maily, telefonáty,…)
- úkoly nedůležité a nenaléhavé – to jsou žrouti času, kteří nám nepřinesou žádné výsledky a proto není nutné se jimi zabývat
Úkoly si můžeme rozdělit dalším způsobem:
- musím
- chci
- osobní
- škola/práce
Dobré je taky monitorovat to, co děláme a zjistit, v který čas jsme nejvíce produktivní a podle toho potom seřadit naše úkoly.
Hlavně to s tou organizací nepřehánět. Mohli byste si potom na sebe vytvořit zbytečný nátlak a nakonec by jste večer lehli naprosto vyčerpaní, anebo by se vám ani nepodařilo splnit každý úkol, který jste si naplánovali. Všeho s mírou. Věřím, že vám dnešní článek přinesl něco nového a že teď ten time managment půjde lépe.