Personal growth

Tady a teď

Přítomnost. Zdá se to tak jednoduché být tady a teď, ale ruku na srdce – umíme být plně v přítomném okamžiku? Nebo se naše mysl neustále vrací do minulosti a přemýšlí nad věcmi, které už se staly a nemůžeme je tedy změnit, či naopak utíká do budoucnosti, která nikdy nepůjde přesně takovým směrem, jakým plánujeme?  A tak spoustu lidí může prožít život bez toho, aniž by se probudili. Pokud jsem se za poslední dobu něco naučila, tak to, že neexistuje žádný jiný čas, ve kterém můžeme žít, než právě teď. Že tenhle nádech už nikdy nevrátím, že to, co právě píšu (a vy čtete), už nikdy stejným způsobem nezopakuji. Určitě tím nechci říct, abychom si nedělali žádné plány do budoucna, nebo nezavzpomínali na to, co se nám stalo. Snažím se jen o to, abychom si častěji uvědomovali okamžik, který právě probíhá. Navíc je dokázáno, že vědomá pozornost má dobrý vliv na naši imunitu a pomáhá ke snížení stresu.

 Nadechněme se. Nejjednodušší metoda, jak se vrátit do přítomnosti a zklidnit mysl. Vnímejme chvíli svůj dech.

 Pozorujme. Pozorujme, co se kolem nás děje. Nejsou žádné obyčejné chvíle. Např. i při procházce parkem – vnímejme jak fouká vítr, všimněme si třeba psa, který se právě válí v trávě, zaposlouchejme se do zpěvu ptáků, nebo smíchu některých jiných osob. Vždy se něco děje. Nebo pokud děláme nějaký sport, soustřeďme se na pohyb, který právě vykonáváme, uvědomujme si, co dělají části našeho těla.

 Vypněme/ztišme mobil. Pokud jsme někde s přáteli, nebo s rodinou (ale klidně i sami), vypněme mobil. Nenechme se rušit sociálními sítěmi, ty počkají, ale přítomnost ne. Užijme si chvíle s našimi blízkými.

 Meditace. Pokud neumíme vůbec pracovat s myslí a zklidnit ji třeba pomocí dechu, zkusme si pustit nějakou vedenou meditaci. Na těch jsem já začínala a po nějaké době už to půjde samo.

Za mě doporučuji film Pokojný bojovník – naučí Vás kvalitněji prožívat přítomnost. A samozřejmě, že se stane, že nás mysl vyruší, ale to je v pořádku. Nejde o to, žít pořád jen v přítomném okamžiku, ale být v něm o něco častěji, než v jiných (pomyslných) časech.  A právě teď, když nám začíná léto, se to perfektně hodí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.